Kurs Lektorski

Kurs Lektorski 2022/2023

Króluj nam Chryste!

16 października 2022 r. rozpoczęła się 54. edycja Kursu Lektorskiego. Na Kurs Lektorski przyjmujemy uczniów klasy VIII szkoły podstawowej, licealistów oraz dorosłych, których pośle Ksiądz Proboszcz z parafii. Jeżeli chcesz pogłębić wiedzę z biblistyki, liturgiki, fonetyki i śpiewu, to serdecznie zapraszamy.

Z Panem Bogiem!
kl. Dawid Frączak
Klerycki Moderator Kursu Lektorskiego

Cele kursu

  • Pogłębienie więzi z Chrystusem,
  • Ożywienie życia sakramentalnego i modlitewnego,
  • Pomoc w odkryciu piękna naszej wiary, szczególnie w liturgii i Biblii,
  • Właściwa umiejętność głoszenia słowa Bożego.

Historia

Kurs Lektorski (istniejący od 1969 r.) przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w Archidiecezji Warszawskiej. Funkcją własną lektora jest głoszenie słowa Bożego w czasie liturgii. Zaproszony jest także do dzielenia się Chrystusem z tymi, którzy Go jeszcze nie znają. Kurs przeznaczony jest dla uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, licealistów i dorosłych. Odbywa się w gmachu Seminarium przy Krakowskim Przedmieściu i jest w całości bezpłatny.

Przebieg Kursu

Kurs Lektorski to zajęcia z fonetyki, liturgiki i biblistyki. Zajęcia z fonetyki nieprzerwanie prowadzi ks. prałat Wiesław Kądziela. Odbywają się one w kościele seminaryjnym. Pomagają w wypracowaniu umiejętności poprawnego i rozumnego czytania lekcji mszalnych.

Celem zajęć z liturgiki jest zafascynowanie liturgią jako spotkaniem z żywym Panem, wyjaśnienie roli liturgii, jako źródła i szczytu działalności Kościoła i różnych duchowości, pokazanie, jak ważne jest czynne uczestnictwo we Mszy świętej, a także omówienie struktury Mszy świętej, znaków i czynności liturgicznych.

Celem zajęć z biblistyki z kolei jest głębsze rozumienie sensu czytanego słowa, poznanie postaci i wydarzeń biblijnych, poznanie realiów życia Izraela i pierwotnego Kościoła.

Materiały do pobrania

Sylabus do zajęć z liturgiki
Sylabus do zajęć z biblistyki
Karta zgłoszeniowa na rekolekcje wakacyjne 2023

Odwiedź nas na Facebooku

Aby być na bieżąco zapraszamy do obserwowania profilu kursu lektorskiego. Znajdziesz tam przydatne informacje na temat przebiegu kursu lektorskiego.

https://www.facebook.com/kurslektorski/

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz skorzystać z formularza kontaktowego.

Twoją wiadomość otrzyma Klerycki Moderator Kursu Lektorskiego – na podany przez Ciebie adres mailowy otrzymasz odpowiedź.