Kurs lektorski

Historia

Kurs lektorski (istniejący od 1969 r.) przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w Archidiecezji Warszawskiej. Funkcją własną lektora jest głoszenie Słowa Bożego w czasie liturgii. Zaproszony jest także do dzielenia się Chrystusem z tymi, którzy Go jeszcze nie znają. Kurs przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas gimnazjum i licealistów. Odbywa się w gmachu Seminarium przy Krakowskim Przedmieściu i jest w całości bezpłatny.

Cele kursu

  • Pogłębienie więzi z Chrystusem,
  • Ożywienie życia sakramentalnego i modlitewnego,
  • Pomoc w odkryciu piękna naszej wiary, szczególnie w liturgii i Biblii,
  • Właściwa umiejętność głoszenia Słowa Bożego.

Przebieg kursu

Kurs lektorski to zajęcia z fonetyki, liturgiki i biblistyki. Zajęcia z fonetyki nieprzerwanie prowadzi ks. Wiesław Kądziela. Odbywają się one w kościele seminaryjnym. Pomagają w wypracowaniu umiejętności poprawnego i rozumnego czytania lekcji mszalnych.

Celem zajęć z liturgiki jest zafascynowanie liturgią, jako spotkaniem z żywym Panem, wyjaśnienie roli liturgii, jako źródła i szczytu działalności Kościoła i różnych duchowości, pokazanie, jak ważne jest czynne uczestnictwo we Mszy świętej, a także omówienie struktury Mszy św., znaków i czynności liturgicznych.

Celem zajęć z biblistyki z kolei jest głębsze rozumienie sensu czytanego Słowa, poznanie postaci i wydarzeń biblijnych, poznanie realiów życia Izraela i pierwotnego Kościoła.

Kurs Lektorski 2019/2020

Jubileuszowy, 50 Kurs Lektorski Archidiecezji Warszawskiej rozpocznie się 27 października 2019 roku o godz. 15.00. Spotkanie będzie miało miejsce w kościele seminaryjnym przy ulicy Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie, a poprowadzi je Ks. Prałat Wiesław Kądziela. Podczas tego spotkania będzie można zapisać się na kurs i dowiedzieć się podstawowych informacji na temat jego przebiegu.

Lektorem nie zostaje się dla samego siebie, ale do pełnienia tej funkcji w konkretnej parafii. Dlatego każdy kandydat musi dostarczyć list polecający od ks. Proboszcza – należy przynieść go na spotkanie 14 października lub na kolejne zajęcia. Bez tego listu nie można uczestniczyć w kursie lektorskim.

Plan niedzielnych spotkań:

15.00 – 16.00 – fonetyka i śpiew, prowadzi ks. Prałat Wiesław Kądziela w kościele seminaryjnym,
16.00 – 17.30 – zajęcia z biblistyki i liturgiki, prowadzą klerycy w salach wykładowych.

Harmonogram spotkań I semestru

W przygotowaniu

Rekolekcje wakacyjne

Gdy tylko będzie znana ich data z pewnością znajdziesz ją tutaj!

Materiały do pobrania

Sylabus do zajęć z liturgiki
Sylabus do zajęć z biblistyki

Odwiedź nas na Facebooku

Aby być na bieżąco zapraszamy do obserwowania profilu kursu lektorskiego. Znajdziesz tam przydatne informacje na temat przebiegu kursu lektorskiego.

https://www.facebook.com/kurslektorski/

Formularz kontaktowy

Jeśli masz jakieś pytania możesz skorzystać z formularza kontaktowego.

Twoją wiadomość otrzyma Klerycki Moderator Kursu Lektorskiego – na podany przez Ciebie adres mailowy otrzymasz odpowiedź.