Kurs Lektorski

Kurs Lektorski 2022/2023

Króluj nam Chryste!

16 października 2022 r. rozpoczęła się 54. edycja Kursu Lektorskiego. Na Kurs Lektorski przyjmujemy uczniów klasy VIII szkoły podstawowej, licealistów oraz dorosłych, których pośle Ksiądz Proboszcz z parafii. Jeżeli chcesz pogłębić wiedzę z biblistyki, liturgiki, fonetyki i śpiewu, to serdecznie zapraszamy.

Z Panem Bogiem!
kl. Dawid Frączak
Klerycki Moderator Kursu Lektorskiego

Cele kursu

  • Pogłębienie więzi z Chrystusem,
  • Ożywienie życia sakramentalnego i modlitewnego,
  • Pomoc w odkryciu piękna naszej wiary, szczególnie w liturgii i Biblii,
  • Właściwa umiejętność głoszenia słowa Bożego.

Historia

Kurs Lektorski (istniejący od 1969 r.) przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w Archidiecezji Warszawskiej. Funkcją własną lektora jest głoszenie słowa Bożego w czasie liturgii. Zaproszony jest także do dzielenia się Chrystusem z tymi, którzy Go jeszcze nie znają. Kurs przeznaczony jest dla uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, licealistów i dorosłych. Odbywa się w gmachu Seminarium przy Krakowskim Przedmieściu i jest w całości bezpłatny.

Przebieg Kursu

Kurs Lektorski to zajęcia z fonetyki, liturgiki i biblistyki. Zajęcia z fonetyki nieprzerwanie prowadzi ks. prałat Wiesław Kądziela. Odbywają się one w kościele seminaryjnym. Pomagają w wypracowaniu umiejętności poprawnego i rozumnego czytania lekcji mszalnych.

Celem zajęć z liturgiki jest zafascynowanie liturgią jako spotkaniem z żywym Panem, wyjaśnienie roli liturgii, jako źródła i szczytu działalności Kościoła i różnych duchowości, pokazanie, jak ważne jest czynne uczestnictwo we Mszy świętej, a także omówienie struktury Mszy świętej, znaków i czynności liturgicznych.

Celem zajęć z biblistyki z kolei jest głębsze rozumienie sensu czytanego słowa, poznanie postaci i wydarzeń biblijnych, poznanie realiów życia Izraela i pierwotnego Kościoła.

Materiały do pobrania

Sylabus do zajęć z liturgiki
Sylabus do zajęć z biblistyki

Odwiedź nas na Facebooku

Aby być na bieżąco zapraszamy do obserwowania profilu kursu lektorskiego. Znajdziesz tam przydatne informacje na temat przebiegu kursu lektorskiego.

https://www.facebook.com/kurslektorski/

Formularz kontaktowy

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz skorzystać z formularza kontaktowego.

Twoją wiadomość otrzyma Klerycki Moderator Kursu Lektorskiego – na podany przez Ciebie adres mailowy otrzymasz odpowiedź.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]