Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie

Mszą święta pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego, abp Salvatore Pennacchio, rozpoczęliśmy nowy rok akademicki na Papieskim Wydziale Teologicznym.

“Nie uciekajmy przed Bogiem”

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie oficjalnie rozpoczął kolejny rok nowych wyzwań akademickim. Podczas Mszy św. modliliśmy się w intencji naszej uczelni. Naszej modlitwie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio. Obecni byli również inni biskupi związani z Papieskim Wydziałem m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, bp Romuald Kamiński, bp Józef Guzdek, bp Andrzej Dziuba, bp Tadeusz Pikus, bp Piotr Jarecki, bp Wiesław Lechowicz oraz liczni księża wykładowcy.

Ksiądz arcybiskup w homilii, odnosząc się do dzisiejszej Liturgii Słowa, zachęcił byśmy nie uciekali przed Bogiem, kiedy nas wzywa. Zachęcił by nie odpowiadać wymijająco na wezwanie Boże, jak Jonasz czy uczony w Prawie z dzisiejszej Ewangelii.

“Odpowiadając na to zaproszenie, poszliśmy za Panem”

Takimi słowami przedstawiciel nowych studentów przedstawił czym jest rozpoczęcie studiów teologicznych. Każdy coś zostawił za sobą, wchodząc na drogę tych studiów. Nie mniej jednak jest to umotywowane wezwaniem Jezusa.

Papieski Wydział Teologiczny prowadzi zajęcia dla kleryków, księży, osób konsekrowanych a także dla świeckich. 

“Zmiany cywilizacyjne a kondycja psychiczna społeczeństwa” 

Wykład inaugurujący wygłosił prof. dr hab. n. med. Łukasz Święcicki. W swoim  wystąpieniu zmierzył się z tezą, czy depresja jest chorobą cywilizacyjną. Pan profesor podszedł do tej kwestii od strony biologicznej, stwierdzając, że jest ona kluczowa dla zrozumienia i leczenie tej choroby.

Na koniec uroczystości ksiądz kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że mimo dużej dziś interdyscyplinarności nauk, jest między nimi cały czas miejsce na teologię.