Lektorat i akolitat

Lektorat i akolitat

16 maja, w uroczystość św. Andrzeja Boboli, podczas Mszy Św. ks. bp Tadeusz Pikus ustanowił lektorami 13 alumnów z III roku oraz akolitami 8 alumnów z IV i V roku.

Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił – od tych słów Psalmu Responsoryjnego rozpoczął homilię ks. bp Tadeusz Pikus, wskazując na słowo “wszelkiej”. Bóg wyzwala od każdego utrapienia.

Sobotnia uroczystość miały wyjątkowy charakter, ponieważ z powodu panujących warunków, Msza św. była odprawiona przy pustym Kościele. Jednak mimo tego trudnego i smutnego doświadczenia, 13 naszych braci przyjęło posługę lektoratu, a 8 braci akolitatu.

Lektorat jest pierwszą posługa, która podejmujemy będąc w seminarium – osoba ta może w zgromadzeniu liturgicznym czytać Słowo Boże (z wyjątkiem Ewangelii), ale niesie to za sobą również pewne zobowiązania. Lektor powinien w swoim życiu troszczyć się o głoszenie Słowa Bożego poza liturgią. Natomiast akolita jest ustanowiony by pomagać kapłanowi i diakonowi w liturgii. Akolita może udzielać Najświętszego Sakramentu podczas Mszy św., a także posługiwać chorym – im również udzielać Komunii Św.