Msza św. przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego

Msza św. przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego

28 stycznia nasza wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Mszy św. w Archikatedrze Warszawskiej, w ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Mszy Świętej 28 stycznia przewodniczył bp Michał Janocha. Homilię wygłosił o.prof. Jacek Salij OP. Kazanie poświęcił Prymasowi Wyszyńskiemu. Mówił o jego największej zasłudze – idei Wielkiej Nowenny. Ojciec dominikanin stwierdził, że ów pomysł dojrzewał na modlitwie Prymasa, w czasie jego uwięzienia. Uroczysta inauguracja przygotowań do Milenium Chrztu miała miejsce 26 sierpnia 1956 r. gdy złożone zostały Śluby Jasnogórskie. ,,Też wtedy byłem na Jasnej Górze i uczestniczyłem w tym wiekopomnym wydarzeniu, wśród miliona ludzi” wspominał prawie 79-letni przedstawiciel polskiej teologii. Opowiadał, że właśnie wtedy zaczęły się wielkie, dziewięcioletnie rekolekcje narodowe. – To dzisiaj jest nie do wyobrażenia, że dzień po dniu, przez 9 lat, kilka a nawet kilkanaście tysięcy ludzi uczestniczyło w tych rekolekcjach. Cały naród! – podkreślił kaznodzieja. 

W dalszej części homilii Ojciec Jacek Salij przedstawił obraz cierpienia, które przeżywał ksiądz Prymas. Z uwagi na trudne czasy działania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego był często niezrozumiałe i budziły oburzenie często samych katolików. Przed tą postawą nestor polskiej teologii przestrzegał wszystkich zgromadzonych w archikatedrze.  

Po Mszy św. modliliśmy się przy grobie kard. Wyszyńskiego. Nasza wspólnota posługiwała podczas liturgii Mszy świętej modląc się razem z Kościołem Warszawskim o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.