Msza Święta za zmarłych ze środowiska seminaryjnego

Msza Święta za zmarłych ze środowiska seminaryjnego

W szczególnym czasie po Uroczystości Wszystkich Świętych modliliśmy się za zmarłych księży, profesorów i pracowników z naszej wspólnoty seminaryjnej.

Pierwszy tydzień listopada jest czasem, kiedy Kościół szczególnie modli się za zmarłych. To czas refleksji nad śmiercią, wspomnień bliskich, a także własnej refleksji nad przyszłym życiem. Polecamy w tym czasie miłosiernemu Bogu osoby szczególnie ważne naszemu sercu.

W naszej wspólnocie seminaryjnym, czwartkowa Msza św. z chorałem gregoriańskim była ofiarowana w intencji wszystkich zmarłych związanych z naszym domem. Modlitwie przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski, były ojciec duchowny naszego seminarium.

W homilii ks. infułat przypomniał nam, że “nasza ojczyzna jest w niebie” (Flp 3,20). Zachęcił do refleksji, czy rzeczywiście żyjemy dla tej ojczyzny. Wspomniał, że życie chrześcijanina jest ciągłym dawaniem, gdzie nie ma miejsca na swoją pozycję. Z miłości ciągle poświęcamy się dla ojczyzny niebieskiej, która w ziemskim życiu objawia się we wspólnocie Kościoła.

Ks. Jan podzielił się również wspomnieniem o zmarłym w 2017 roku ks. bp Stanisławie Kędziorze, wicerektorze seminarium, a późniejszym biskupie pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Ks. infułat podkreślił, że ks. Kędziora zawsze był z klerykami, traktował ich jak braci, a jednocześnie miał u nich wielki autorytet. 

Po Mszy św. odbyła się procesja za zmarłych, podczas której modliliśmy się za wszystkich zmarłych związanych z naszym seminarium. Nawiedziliśmy krypty ojców karmelitów, które znajdują się w piwnicach naszego Kościoła.