Premiera sztuki “Piątka”

premiera sztuki pt. "Piątka"

8 grudnia na deskach naszej seminaryjnej sceny miała miejsce premiera sztuki wystawianej przez kurs III pt. "Piątka".

Tradycyjnie jak co roku, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, po święceniach diakonatu, odbyła się premiera sztuki kleryków III roku.

W tym roku nasi klerycy przedstawili historię pięciu męczenników z Poznania, tzw. “Poznańskiej Piątki”: Czesława Jóźwiaka, Edward Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego. Byli oni wychowankami Oratorium Salezjańskiego. Ich życie młodzieńcze przerwał wybuch wojny. Świadomi konsekwencji, wstąpili do konspiracji. Trafili do niewoli niemieckiej, gdzie nie stracili młodzieńczego ducha wiary i patriotyzmu.

Zostali oskarżeni o zdradę stanu. 24 sierpnia w Dreźnie po odbyciu spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej, jeden za drugim zostali zgilotynowani. 13 czerwca zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II pośród grona 108 polskich męczenników z okresu II Wojny Światowej.

Na pokazie premierowym gościliśmy ks. kardynała Kazimierza Nycza, ks. bp Józefa Guzdka i ks. bp Michała Janochę, a także naszych wykładowców oraz osoby związane z seminarium.

Serdecznie zapraszamy na spektakl kleryków III roku. Więcej informacji: https://wmsd.waw.pl/sztuka-piatka/