Skip to main content

Święcenia diakonatu

Święcenia diakonatu

W sobotę, 13 maja 2023 r., w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, Patronki Warszawy, w kościele seminaryjnym, JE Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz udzielił święceń diakonatu 3. klerykom naszego Seminarium.
„W ubiegłym roku wyświęciliśmy 12. diakonów. W tym – tylko trzech. Dysproporcję widać gołym okiem. Nie chodzi o to, by ubolewać i płakać; trzeba dziękować Bogu za każdego z nich. Dziękować trzeba także rodzicom i proboszczom oraz formatorom seminaryjnym. Życie i obecny czas uczą nas pokory: dziękowania za każde powołanie, modlitwy o nie i jeszcze większego świadectwa. Wiemy, że dobry i miłosierny Bóg nie przestał dawać powołań, ale możne nasz słuch gdzieś się przytępił” – zauważył kard. Kazimierz Nycz.
Diakoni są zwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej, mogą udzielać sakramentu Chrztu Świętego oraz asystować przy zawieraniu małżeństwa, przewodniczyć liturgii pogrzebu czy głosić kazania. Przez najbliższy rok będą odbywać praktyki w parafiach naszej Archidiecezji.
Pamiętajmy w modlitwie o nowo wyświęconych diakonach, by służąc Bogu każdego dnia byli jeszcze bardziej z Nim zjednoczeni.