Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

Trzy najważniejsze dni w roku dla każdego chrześcijanina.
Msza Krzyżma

Jak co roku w Wielki Czwartek o godz. 10.00 zgromadziliśmy się w Warszawskiej Archikatedrze na Mszy Krzyżma – Eucharystii podczas której, poświęcone zostały oleje święte. Uroczystości przewodniczył J.E. Ks Kazimierz Kardynał Nycz Metropolita Warszawski. Przy ołtarzu oprócz wszystkich biskupów warszawskich znaleźli się również wszyscy księża Archidiecezji Warszawskiej. W trakcie tej Mszy Świętej można było modlić się śpiewem razem z naszą seminaryjną scholą.

Trzy dni – trzy tajemnice

Triduum Paschalne to w seminarium czas różnych posług w licznych parafiach Archidiecezji Warszawskiej m.in. Kościół seminaryjny, Archikatedra Warszawska, Kościół ss. Wizytek, Kościół środowisk twórczych. Triduum rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek liturgią Wieczerzy Pańskiej – wtedy wspominamy Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Bardzo wymowny jest gest tzw. mandatum – kapłan obmywa na wzór Chrystusa nogi 12 osobom. Kolejny dzień to Wielki Piątek – tego dnia skupiamy się na męce Pana Jezusa na krzyżu. Wielka Sobota to czas ciszy, milczenia i trwania przy grobie Zbawiciela. Wieczorem sprawowana jest Wigilia Paschalna – po 40 dniach Wielkiego Postu śpiewamy wówczas pierwsze Alleluja i obwieszczamy Zmartwychwstanie światu.

Przerwa świąteczna

Po sumie w dzień Zmartwychwstania Pańskiego klerycy rozjeżdżają się do swoich domów – to czas na chwilę odpoczynku, ale także świętowania w gronie najbliższych. Klerycy wracają do semianrium na Niedzielę Miłosierdzia (28.04).