Wspomnienie obowiązkowe bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19 października wspólnota seminaryjna przeżywa wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, absolwenta tej uczelni.

19 października Kościół w Polsce wspomina postać kapłana i męczennika – błogosławionego Jerzego Popiełuszkę. Właśnie w tym dniu, 36 lat temu został porwany przez służby bezpieczeństwa a następnie poniósł śmierć męczeńską.

W okresie od 28 lutego 1982 r. do 26 sierpnia 1984 ks. Popiełuszko odprawił w kościele pw. św. Stanisława Kostki 26 Eucharystii w intencji Ojczyzny. Za jego duszpasterską działalność wśród robotników został zakatowany i wrzucony przy zaporze do rzeki Wisła we Włocławku.

W swoich homiliach głoszonych podczas Mszy świętych w intencji Ojczyzny – głosił potrzebę ofiarowania codziennej modlitwy za poniżanych, prześladowanych, wyrzucanych z pracy. Swoje rozważania opierał na nauce św. Jana Pawła II oraz Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Swoją postacią potrafił łączyć ludzi i głosić im cały czas zasadę,, zło dobrem zwyciężaj”.

Na koniec Mszy świętych ludzie śpiewali hymn ,, Boże coś Polskę”. Wielu uczestników liturgii wtedy podnosiło palce ułożone w kształcie litery ,,V”. Prosił jednak aby zamiast tego gestu podnosić krzyż – znak Chrystusowego zwycięstwa.  Chciał przez to powiedzieć, że przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma. 

 

Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła Katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato ówczesny prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

 

Wszechmogący wieczny Boże,
Ty w swej Opatrzności,
uczyniłeś błogosławionego męczennika Jerzego, prezbitera,
niezłomnym świadkiem Ewangelii miłości
i obrońcą ludzkiej godności; †
spraw prosimy, *
abyśmy za jego wstawiennictwem i przykładem,
żyjąc w prawdziwej wolności,
umieli zło dobrem zwyciężać.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z
Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg przez
wszystkie wieki wieków. Amen.

 

Oto kilka zdjęć przedstawiających ks. Jerzego oraz pokazujące jego beatyfikację.